Home / Tennis / French Open 2018: Kyle Edmund, Rafael Nadal, Cameron Norrie and Serena Williams in action

French Open 2018: Kyle Edmund, Rafael Nadal, Cameron Norrie and Serena Williams in action

11:01AM

Preamble

Morning all, it’s a bumper day at Roland Garros on Thursday, with Brits Heather Watson, Kyle Edmund and Cameron Norrie all in action. Not to mention two of the greatest players of all time in Rafael Nadal and Serena Williams

Play got under way at 10am our time, and Watson is already a set down to the Belgian 16th seed Elise Mertens, while Marin Cilic and Garbine Muguruza are a set to the good against Hubert Hurkacz and Fiona Ferro respectively. 

To mark your card for the day: Edmund’s match against the Hungarian Marton Fucsovics follows Watson so that one could be starting shortly. Norrie resumes his second round against the home favourite Lucas Pouille down two sets to one after the completion of the Cilic v Hurkacz match. 

Nadal is third on Court Suzanne Lenglen (so on court at around 2/3pm) and Williams’ much-awaited second round against the exciting Aussie Ash Barty is last on Court Philippe Chatrier (so potentially not until the early evening, if at all).

Why Kyle Edmund is made for clay and the French Open

A full order of play is below:

Philippe Chatrier

10:00: (3) Marin Cilic (Cro) v Hubert Hurkacz (Pol), (15) Lucas Pouille (Fra) v Cameron Norrie (Gbr), (1) Simona Halep (Rom) v Taylor Townsend (USA), Julien Benneteau (Fra) v (5) Juan Martin Del Potro (Arg), Serena Williams (USA) v (17) Ashleigh Barty (Aus)

Suzanne Lenglen

10:00: (3) Garbine Muguruza (Spa) v Fiona Ferro (Fra), Malek Jaziri (Tun) v (27) Richard Gasquet (Fra), (1) Rafael Nadal (Spa) v Guido Pella (Arg), Shuai Peng (Chn) v (7) Caroline Garcia (Fra)

Court 1

10:00: (24) Denis Shapovalov (Can) v Maximilian Marterer (Ger), (28) Maria Sharapova (Rus) v Donna Vekic (Cro), Pierre-Hugues Herbert (Fra) v Jeremy Chardy (Fra), Julia Goerges (Ger) v Alison Van Uytvanck (Bel)

Court 3

10:00: Heather Watson (Gbr) v (16) Elise Mertens (Bel), Marton Fucsovics (Hun) v (16) Kyle Edmund (Gbr), Thomas Fabbiano (Ita) v Borna Coric (Cro), Kristina Mladenovic (Fra) & Alexis Musialek (Fra) v Anabel Medina Garrigues (Spa) & Marcel Granollers (Spa)

Court 4

10:00: Tessah Andrianjafitrimo (Fra) & Ugo Humbert (Fra) v Nicole Melichar (USA) & Alexander Peya (Aut), (11) Raquel Atawo (USA) & Anna-Lena Groenefeld (Ger) v Zarina Diyas (Kaz) & Saisai Zheng (Chn), Sara Errani (Ita) & Kirsten Flipkens (Bel) v Clara Burel (Fra) & Diane Parry (Fra), Lara Arruabarrena (Spa) & Katarina Srebotnik (Slo) v (12) Elise Mertens (Bel) & Demi Schuurs (Ned), Sara Cakarevic (Fra) & Alexandre Muller (Fra) v Vania King (USA) & Franko Skugor (Cro)

French Open 2018 | All you need to know

Court 5

10:00: Samantha Stosur (Aus) v (30) Anastasia Pavlyuchenkova (Rus), Irina Bara (Rom) & Mihaela Buzarnescu (Rom) v Xenia Knoll (Swi) & Anna Smith (Gbr), Viktorija Golubic (Swi) & Nina Stojanovic (Ser) v Amandine Hesse (Fra) & Pauline Parmentier (Fra), Daria Gavrilova (Aus) & Daria Kasatkina (Rus) v Nao Hibino (Jpn) & Oksana Kalashnikova (Geo), (8) Anna-Lena Groenefeld (Ger) & Robert Farah (Col) v Coco Vandeweghe (USA) & Rajeev Ram (USA)

Court 6

10:00: Ruben Bemelmans (Bel) v Jurgen Zopp (Est), Lesia Tsurenko (Ukr) v (15) Coco Vandeweghe (USA), (11) Diego Sebastian Schwartzman (Arg) v Adam Pavlasek (Cze), Benjamin Bonzi (Fra) & Gregoire Jacq (Fra) v (13) Rohan Bopanna (Ind) & Edouard Roger-Vasselin (Fra)

Court 7

10:00: Jan-Lennard Struff (Ger) v Steve Johnson (USA), Pablo Cuevas (Uru) v (6) Kevin Anderson (Rsa), (12) Angelique Kerber (Ger) v Ana Bogdan (Rom)

Court 8

10:00: (24) Daria Gavrilova (Aus) v Bernarda Pera (USA), Bethanie Mattek-Sands (USA) v Andrea Petkovic (Ger), (31) Albert Ramos-Vinolas (Spa) v Casper Ruud (Nor), Lyudmyla Kichenok (Ukr) & Lesia Tsurenko (Ukr) v (2) Andrea Sestini Hlavackova (Cze) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze)

Court 9

10:00: (19) Magdalena Rybarikova (Svk) v Belinda Bencic (Swi), Sergiy Stakhovsky (Ukr) v Mischa Zverev (Ger), Aliaksandra Sasnovich (Blr) v (18) Kiki Bertens (Ned), Anna Blinkova (Rus) & Lucie Hradecka (Cze) v Viktoria Kuzmova (Svk) & Magdalena Rybarikova (Svk)

Court 12

10:00: Anna Kalinskaya (Rus) & Ekaterina Makarova (Rus) v Jennifer Brady (USA) & Vania King (USA), Wesley Koolhof (Ned) & Artem Sitak (Nzl) v (9) Ivan Dodig (Cro) & Rajeev Ram (USA), (10) Raven Klaasen (Rsa) & Michael Venus (Nzl) v Jonathan Eysseric (Fra) & Hugo Nys (Fra), Roberto Carballes Baena (Spa) & Guillermo Garcia-Lopez (Spa) v Simone Bolelli (Ita) & Fabio Fognini (Ita)

Rebooted Rafael Nadal remains master of clay

Court 14

10:00: Kenneth Skupski (Gbr) & Neal Skupski (Gbr) v Daniele Bracciali (Ita) & Andreas Seppi (Ita), Monique Adamczak (Aus) & Yafan Wang (Chn) v (3) Andreja Klepac (Slo) & Maria Jose Martinez Sanchez (Spa), (4) Jamie Murray (Gbr) & Bruno Soares (Bra) v Dusan Lajovic (Ser) & Florian Mayer (Ger), Alla Kudryavtseva (Rus) & Nikola Mektic (Cro) v Zhaoxuan Yang (Chn) & Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak), Jelena Ostapenko (Lat) & Max Mirnyi (Blr) v (5) Andreja Klepac (Slo) & Jean-Julien Rojer (Ned)

Court 15

10:00: Dalila Jakupovic (Slo) & Irina Khromacheva (Rus) v Naomi Broady (Gbr) & Magda Linette (Pol), (6) Barbora Krejcikova (Cze) & Katerina Siniakova (Cze) v Vera Lapko (Blr) & Raluca Olaru (Rom), Federico Del Bonis (Arg) & Benoit Paire (Fra) v Ryan Harrison (USA) & Vasek Pospisil (Can), Johanna Konta (Gbr) & Dominic Inglot (Gbr) v Fiona Ferro (Fra) & Evan Furness (Fra), (4) Katerina Siniakova (Cze) & Jamie Murray (Gbr) v Maria Jose Martinez Sanchez (Spa) & Marcelo Demoliner (Bra)

Court 16

10:00: Kaitlyn Christian (USA) & Carina Witthoeft (Ger) v Maria Irigoyen (Arg) & Kateryna Kozlova (Ukr), Marcelo Demoliner (Bra) & Santiago Gonzalez (Mex) v (12) Feliciano Lopez (Spa) & Marc Lopez (Spa), Mirza Basic (Bih) & Damir Dzumhur (Bih) v (3) Henri Kontinen (Fin) & John Peers (Aus), Abigail Spears (USA) & Juan Sebastian Cabal (Col) v Kveta Peschke (Cze) & Marcin Matkowski (Pol), Evgeny Donskoy (Rus) & Miguel Angel Reyes-Varela (Mex) v Leonardo Mayer (Arg) & Joao Sousa (Por)

Court 18

10:00: (18) Fabio Fognini (Ita) v Elias Ymer (Swe), (7) Dominic Thiem (Aut) v Stefanos Tsitsipas (Gre), Lucie Safarova (Cze) v (6) Karolina Pliskova (Cze), (9) John Isner (USA) v Horacio Zeballos (Arg), (27) Shuai Zhang (Chn) v Irina-Camelia Begu (Rom)


Source link

قالب وردپرس

About reporteyes

Leave a Reply

x

Check Also

Austria’s Thiem races past Youzhny in Halle opener

(Reuters) – French Open runner-up Dominic Thiem began his grasscourt season with a convincing 7-6(5) ...